A propolisz jótékony hatása
A propolisz – más néven méhszurok – egy ragacsos, gyantát tartalmazó, antibakteriális hatású anyag. A méhek a gyantát az erdeifenyőkön, vörösfenyőkön, lucfenyőkön, feketefenyőkön, , nyarakon, vadgesztenyén és más fákon, bokrokon gyűjtik. A kaptárban viasszal és virágporral elegyítik, és különleges váladékukkal teszik puhává.
A propolisz gyantából és balzsamból áll, és 7,5-35% közötti viasztartalommal rendelkezik. 60 különbözőféle hatóanyagot tartalmaz, gyógyhatása régóta ismert. A méhgyanta B-, C-, E-vitamint és biotint, nyomelemeket és ásványi anyagokat (vas, króm, réz, cink, mangán, vanádium és szilícium), valamint esszenciális zsírsavakat és enzimeket és sok más növényi hatóanyagot, úgynevezett bioflavonoidot tartalmaz.
A méhek propolisszal ragasztják be a kaptár repedéseit és réseit, így védik magukat a huzattól, a nedvességtől és a mikrobáktól. A kaptár bejáratánál található „sorompó” is propoliszból készül. Ez a különleges anyag azonban nem csak a méhek számára fontos! A propolisznak sokféle jótékony, pl. antibakteriális, antibiotikus, antidepresszáns, méregtelenítő, regeneráló és sebgyógyító hatást tulajdonítanak, segíthet fertőzések, gyulladások és számos más betegség legyőzésében.